Kai kurie gyvenimo būdo pasirinkimai leidžia Žemei šiek tiek pailsėti, susipažinkite su jais.

Kad namai būtų žalesni, galite imtis paprastų veiksmų, kurie padės ne tik sumažinti neigiamą poveikį Žemei, bet ir sutaupyti pinigų.

  • Skalbinius džiovinkite natūraliai, o ne elektrinėje džiovyklėje – taip per metus vidutiniškai sutaupysite apie 150 kg CO2 emisijų. Drabužius lyginkite vienu kartu, nes daugiausia energijos išeikvojama lygintuvui kaistant.
  • Virdulyje šildykite tik tiek vandens, kiek iš tikrųjų reikia tam kartui – tai sutaupys apie 70 kg CO2 emisijų per metus. Jei vandenį kaičiate ant viryklės arba maistą verdate puode, jį visada uždenkite – taip sunaudojama pusantro karto mažiau energijos, o ir vanduo užvirs greičiau. Jei gaminate orkaitėje, nedarinėkite jos durelių, pasistenkite vienu metu kepti daugiau patiekalų ir išjunkite orkaitę keliomis minutėmis anksčiau, nei nurodo receptas – patiekalas tikrai bus iškepęs, o jūs žalesni.
  • Produktus iš šaldymo kameros atšildykite žemiausioje šaldytuvo lentynoje – taip sutaupysite šaldytuvo darbo. Šaldymo kamerai pasidengus ledu, ją atšildykite ir išvalykite. O pirkdami naują šaldytuvą įvertinkite, ar dažnai gaminate ir užpildote jį visą. Nenaudojamoms jo lentynoms atšaldyti energijos irgi reikia, todėl galbūt jums užteks mažesnio šaldytuvo.
  • Prauskitės duše 1 minute trumpiau, taip galite sutaupyti apie 20 kg CO2 emisijų per metus. Valydamiesi dantis ar skusdamiesi, nepalikite tekančio vandens.
  • Naudokite energiją taupančias elektros lemputes, rinkitės ekoženklu pažymėtus, ne žemesnės nei B energijos suvartojimo klasės elektrinius ir buitinius prietaisus. Tinkamai prižiūrėkite ir tausokite buitinę įrangą, ja naudokitės kuo optimaliau (prikraukite pilną skalbimo mašiną ar indaplovę, nustatykite plovimo ekoprogramą). Nenaudojamus elektrinius prietaisus išjunkite iš maitinimo lizdo, nepalikite jų „budėjimo“ režimu.
  • Atidenkite radiatorius – jų nereikėtų slėpti už užuolaidų ar baldų, o norint sulaikyti daugiau šilumos už radiatoriaus galima įmontuoti šilumą atspindinčius ekranus. Pabandykite sumažinti šildymą ar kondicionavimą 1 laipsniu – tai gali sumažinti energijos sąnaudas vidutiniškai 8 procentais, o jūs skirtumo greičiausiai nė nepajusite. Vėdindami kambarius, geriau tai darykite trumpiau ir sukurdami skersvėjį, negu ilgą laiką nedaug atvėrę langą.

Atkreipiant dėmesį į savo mitybos įpročius ar maisto produktų kilmę, galima ne tik šiek tiek padėti Žemei, bet ir pastebėti savijautos pokyčius.

  • Svarbi sveikos ir tvarios mitybos dalis yra produktų įvairovė. Į savo mitybos racioną pasistenkite įtraukti kuo daugiau skirtingų daržovių, geriausia – užaugintų organiškai ir Lietuvoje, ir bent kartais pasigaminkite patiekalų tik augaliniu pagrindu.
  • Rinkitės vietinių ūkininkų užaugintus sezoninius vaisius ir daržoves. Nesezoniniai produktai atskraidinami iš šiltų kraštų ir dažnai yra brangesni.
  • Apsipirkdami maisto parduotuvėje, vaisių ir daržovių, kurių žieveles gamindami pašalinsite, nedėkite į plastikinius maišelius. Venkite produktų, supakuotų į daug plastiko ar net kelias skirtingas pakuotes.
  • Stenkitės dažniau valgyti namuose nei kavinėse, nes čia maisto gaminimas ir patiekimas reikalauja daugiau šiluminės ir elektros energijos. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad maistą, kurį užsisakome išsinešti arba tiesiai į namus, reikia papildomai supakuoti ir transportuoti.

Per gyvenimą pagaminame tikrai daug atliekų, tačiau tinkamai jas išrūšiavę galime sumažinti neigiamą poveikį.

  • Gėrimų skardines nuneškite į taromatus – metalo perdirbimas sutaupo daugiau nei 70 % energijos, kurios reikėtų naujam metaliniam daiktui pagaminti. Už įvairias gėrimų pakuotes su specialiu užstato sistemos ženklu taip pat atgausite pinigus.
  • Į mėlynus rūšiavimo konteinerius išmeskite popieriaus ir kartono atliekas, laikraščius ir kitokią makulatūrą – perdirbtas popierius sutaupo apie 60 % energijos.
  • Į žaliuosius konteinerius meskite stiklo, o į geltonuosius – plastiko atliekas. Perdirbant šias medžiagas, sutaupoma apie 30 % energijos.
  • Neišmeskite baterijų, akumuliatorių ir elektroninių prietaisų. Jie turi aplinkai kenksmingų medžiagų, tačiau tokie daiktai, kaip kompiuteriai, telefonai ar televizoriai, irgi gali būti perdirbti. Nebenaudojamą elektroniką galite išmeskite į didžiuosiuose prekybos centruose esančias surinkimo dėžes arba priduokite specialiose supirktuvėse.
  • Nebenešiojamus drabužius atiduokite labdaros organizacijoms, nuneškite į tekstilės konteinerius arba atliekų surinkimo aikšteles. Kai kurios drabužių parduotuvės taip pat siūlo nuolaidas pirkiniams už perdirbti atneštus drabužius.

Transportui tenka netoli trečdalio visų CO2 emisijų. Iš jų apie 60 % sukuria lengvieji automobiliai. Tačiau ir šią taršą galima sumažinti!

  • Nedideliems atstumams įveikti stenkitės naudotis viešuoju transportu, važiuoti dviračiu arba eiti pėsčiomis.
  • Jeigu vairuojate, darykite tai taupiai ir ekologiškai – sutaupysite iki 5 % degalų. Nesivežiokite nereikalingo bagažo, reguliariai patikrinkite padangų slėgį ir oro filtrą. Važiuokite pastoviu greičiu, aukštesnę pavarą įjunkite greičiau, o stabdykite palaipsniui. Jeigu stovite kamštyje, išjunkite variklį, stenkitės riedėti.
  • Pirkdami naują automobilį, rinkitės ekonomišką, mažai teršalų išmetantį modelį, apsvarstykite galimybę įsigyti hibridinį arba elektrinį automobilį.
  • Norėdami atsivėsinti, važinėdami mieste geriau praverkite langą. Tačiau važiuojant autostrada oras pro pravirus langus sukels pasipriešinimą, todėl geriau trumpam įjunkite kondicionierių.
  • Kelionės lėktuvu reikšmingai išsiskiria nuo kitų transporto priemonių CO2 emisijų atžvilgiu. Tačiau vienam žmogui važiuojant tokį patį atstumą automobiliu poveikis aplinkai yra pakankamai panašus. Todėl reikėtų stengtis ne tik mažiau skraidyti lėktuvu, bet ir daugiau dalintis savo automobiliu – pavežti šeimos narius ar paimti kolegas pakeliui į darbą.
  • Pandemija parodė, kad daugelis žmonių gali dirbti iš namų. Jeigu galite, bent vieną dieną savaitėje darbuokitės per atstumą ir karantinui pasibaigus, o vietoje skrydžio į komandiruotę ar konferenciją, sudalyvaukite prisijungę nuotoliniu būdu.